Skip to Content

Humānā pedagoģija

Jaunākie raksti šajā sadaļā:

Ceturtā Baltijas Humānās Pedagoģijas konference

 
Ielūdzam skolotājus , vecākus, jauniešus ar interesi par pedagoģiju
2010.gada 26. oktobrī uz
Ceturto Baltijas Humānās Pedagoģijas konferenci
“Šo ceļu mēs ejam kopā mīlestībā”

Konference veltīta tiem cilvēkiem pedagoģijā, kuri meklē garīguma caurstrāvotus, individualizētus un mūsdienīgus risinājumus skolas un sabiedrības atjaunošanai.

Ko skolotājs var darīt jau šodien?

Mēs atrodamies laikā un situācijā, kad konvencionālā izglītība tiek kritizēta arvien drošsirdīgāk. Neapmierinātība vecāku vidū ar pastāvošo izglītības sistēmu un mācību saturu, skolēnu vilšanās un motivācijas trūkums, skolotāju psiholoģiskais izsīkums ir parādības, kas pieaug un rada spriedzi, tomēr pagaidām tikai retais apzinās milztošās problēmas iemeslus. Par sāpīgām lietām, kā jau senāk ierasts, Latvijas sabiedrībā nemēdz runāt skaļi un atklāti.

(Guntas Ošenieces runas tēzes Humānās pedagoģijas seminārā sv. Pētera baznīcā 2010. gada 20. februārī ). PowerPoint prezentācija...

Sauļotās dzīves

Raksta autors: 
Ilze Šulte

Ziemas nakts. Pilnmēness apspīd apsnigušu ziemas mežu. Klusums. Koku ēnas savādi izgaismo balto sniegu, padarot to sudrabainu. Mirdz sniegpārsliņas. Viegli šūpojas koku un krūmu zari. Kaut kur nokrīt sniega pika. ... Es to visu redzu un eju kā apburta par tādu dāvanu. Tā ir burvība, kas ieplūst dvēselē.
"Caur sidraba birzi gāju, Ne zariņa nenolauzu, Būt zariņu nolauzusi, Tad staigātu sidrabota." Tā saka tautasdziesma.
Dvēsele iemirdzas un mana iekšējā Pasaule kļūst pa kādu Saules daļu bagātāka. Tieši par Saules , jo tas viss ir mūsu iekšējā Pa- Saulē. Tur veidojas Lielā gaismas krātuve, kur glabājas mana gaisma: ar kuru dalīties, kuru dāvāt. Uz to iedarbojas arī savādi likumi: jo es vairāk dalos un dāvāju, jo gaisma vairojas gan manī, gan pa-saulē.
Ir divas Pa- Saules. Iekšējā un ārējā. Tā kā tās tiek apzīmētas ar vienu vārdu, tiek akcentēta tā savstarpējā saistība starp abām šīm SAULĒM.
Mūsu iekšējā pasaule veido mūsu ārējo pasauli un nevis otrādi. "Iekšējā dzīve veido ārējo, kā koka sula veido mizu un lapas", teicis Rainis. Nevar miza vai lapas izveidot koku....
"Visi man labi bija, ja es pati laba biju.." Tā saka tautas dziesma. Raksta autore: Ilze Šulte.

Kas ir Humānā Pedagoģija?

       Bērns piedzimst. Mēs viņu ēdinām, mazgājam, kopjam. Mēs rūpējamies par ķermeni, bet aizmirstam viņa garu. Viens no humānās pedagoģijas stūrakmeņiem ir atziņa, ka cilvēks ir garīga, dvēseliska būtne, ne tikai miesa vien. Pedagoģijas klasiķis Konstantins Ušinskis raksta: „Ar humāno izglītību jāsaprot cilvēka gara attīstība vispār un ne tikai formālā izglītība.” Kāds ir mūsu ceļš, lai rūpes kļūtu patiesas? Tas ir garīgums.