Skip to Content

Par lomu spēļu izmantošanu izglītībā

Lietotāja Baltais Minka attēls
Nav klātienē
Pievienojās: 10.05.2010

Jo vairāk par šo nodarbi uzzinu, jo vairāk izbrīna rodas: kāpēc lomu spēles netiek plaši jo plaši izmantotas skolās? Ar tām domāju ne tik daudz tās, ko izmanto uzņēmējdarbībā darbinieku treniņiem, bet tās, ko parasti mēdz uzskatīt vienīgi par izklaidi.

Tiem, kuri vēl nezina: Latvijā darbojas vairāki lomu spēļu entuziastu grupējumi, sākot ar spēļu klubu "Drakons" un Latvijas Fantastikas un fantāzijas biedrību (LFFB). Līdz šim lasītajās publikācijās, šķiet, uzsvars bijis uz eksotiku: elfi, rūķi, burvji un raganas, teatrāli tērpi un tāds kā pašdarbības teātris brīvā dabā...

Tuvāk iepazīstoties ar šiem cilvēkiem, izrādās, ka šis vaļasprieks viņus rosina lasīt grāmatas, studēt vēsturi, rakstīt sacerējumus (piemēram, spēļu leģendas) un muzicēt; vēl var runāt par organizatorisko iemaņu izkopšanu, un ne tikai. Plus vēl fiziskas nodarbes svaigā gaisā. Ko vēl skolēniem labāku var gribēt?

Pašam rakstot kompānijas spēli pēc hercoga Jēkaba laiku motīviem Tobago salā, īsā laikā (pēc brīvas gribas!) uzzināju vairāk par 17. gadsimtu, nekā visā skolas laikā. Turklāt jutu, ka iegūtā informācija izrādās daudz noturīgāka, nekā tā, ko kādreiz iezubrīju pirms kontroldarbiem un eksāmeniem.

Tas viss atsauc atmiņā padomju laikos iznākušu poļu rakstnieka grāmatiņu "Līdzeklis pret Alkibiadu". Stāsts sākas ar klasi, kurai nepatīk mācīties vēsturi pie skolotāja ar iesauku Alkibiads. Reiz bērni uzzina, ka no vecāko klašu skolēniem var iegādāties līdzekli, kā viegli tikt ar netīkamo skolotāju. Par viņu piedzīvojumiem varat izlasīt paši, taču, domāju, Jūs jau nojaušat: galu galā izrādās, ka patiesībā viņi priekšmetu izrādās apguvuši pat itin braši - paši sev par pārsteigumu!

Jā, lomu spēļu brīnišķīgākā īpašība ir tāda, ka tās var visgarlaicīgāko priekšmetu pārvērst aizraujošā piedzīvojumā. Gatavojoties nākamajai spēlei, viens otrs skolēns, kurš citādi garlaikojies attiecīgajā priekšmetā, pats ar entuziasmu raksies pa grāmatām, lai apgūtu saskaņā ar spēles scenāriju nepieciešamās zinības.

Lūk, vēl divas tēmas, par kurām esmu plānojis uzrakstīt: (1) Dānijā ir vidusskola, kurā viss izglītības process ir balstīts uz lomu spēlēm; (2) Skandināvijā jau ne pirmo gadu notiek konferences, kas veltītas lomu spēlēm izglītībā. 

Iesākumā pietiks, gaidīšu Jūsu komentārus, papildinājumus un iebildumus. Bet līdz tam - aicinu iepazīties tuvāk ar šo jomu lomu spēļu fanu pasākumā LatCon2010, kurš notiks 22. un 23. maijā Rīgā, Tallinas ielā 97. Manā vadībā tur notiks freeform tipa spēle "Tālais Rietumkrasts". Uz redzēšanos!

Guntis Veiskats,
www.laimesskola.lv

Lai Tava skola ir ne tikai gudrības, bet arī Laimes skola!

Lietotāja Guntis Veiskats attēls
Nav klātienē
Pievienojās: 06.01.2011
Darba grupa "Lomspēles ģimenei un izglītībai"

Ir laiks iepazīstināt plašāku sabiedrību ar lomspēlēm, ieskatieties Darba grupu sarakstā. Aicinu piedalīties! Kas vēlas uzspēlēt? Dažas lomspēles būs arī "Latcon" pasākumā 28. un 29. maijā -- to rīko Latvijas Fantāzijas un fantastikas biedrība.

Jūsu
Guntis

Nav klātienē
Pievienojās: 14.09.2010
lieliski!

Palasīju un sapratu, ka tas patiešām ir īstais piegājiens mācībām, īpaši jau vēstures, kas skolas laikā bija priekšmets, par kuru es teicu: es tur neko nesaprotu! un saņēmu atbildi- tur nekas nav jāsaprot, tikai jāiemācās! bet KĀ var iemācīties to, ko nesaprot? varbūt vienīgi -izdzīvojot. ( tā es mācījos literatūru, īpaši Jaunlatviešu un Jaunās strāvas laiku)
 Mēģināju ieiet laimesskolā, bet bez rezultātiem. droši vien atkal esmu kaut ko nokavējusi :(  Ļoti vēlos uzzināt vairāk un arī piedalīties, ja iespējams.

Nav klātienē
Pievienojās: 09.04.2010
Hei, pirmajai reizei nebija slikti! Ir

 Tā nu mēs varam darīt zināmu citiem, ka ar Baltā  Minkas palīdzību mēs nospēlējām vienu spēli arī mūsu mājas pagalmā. Visiem iesaku pamēģināt! Tā tik ir forša pieredze ielīst cita ādā! 

Mūsu kompānija jau sapņo par vēl vienu spēli. Šoreiz būsim gatavi spēlēt daudz azartiskāk, jo nu ir skaidrs, kā tas viss darbojas. 

Mūsu spēlē jaunākais bija 14 gadīgais jubilārs. Apkārt skraidīja 10 mazi bērneļi un čīkstēja 2 zīdaiņi. Lai spēle būtu tāda, ka tajā var iejusties visā pilnībā, bērniem nākošreiz meklēsim auklītes. 

Galvenais, ka šī spēle patīk pat tiem, kas parasti nekādas citas spēles nespēlē un vispār uz neko it kā nav iekustināmi.

Man vienīgi žēl par tām visām neizmantotajām iespējām. Es taču varēju kādu noindēt un tad par dārgu naudu atdzīvināt. Varēju kādu nodurt un piesavināties viņa naudu. Nesaprotu, kapēc es biju tik kārtīga. Mans vīrs gan savā lomā apprecēja krogus madāmu, iestāstīja viņai novākt manu meitu, nošāva mani brīdī, kad es dūru viņa jaunajai sievai, galu galā vēl pievāca gan savas sievas, gan manas meitas bagātības. 

Iesaku visiem!!!!


 Te nu ir! Sūdzamies, ka masu

 Te nu ir!
Sūdzamies, ka masu mēdiji veicina sabiedrības vērtību degradāciju, tanī pat laikā mēs paši kā pedagogi sapņojam, kaut lomu spēlē, bet - sist, durt, atņemt, pievākt, novākt!!! :(
brrrr......

p.s. Es neesmu pret lomu spēlēm! es esmu par pozitīvu domāšanu, pozitīvu darbību. 

Zaiga

Lietotāja Baltais Minka attēls
Nav klātienē
Pievienojās: 10.05.2010
"Tālā Rietumkrasta" video

Sveiki!

Spēle ir notikusi, vietnē Laimesskola.lv varat noskatīties manu safilmēto video.

GV

Lai Tava skola ir ne tikai gudrības, bet arī Laimes skola!

Nav klātienē
Pievienojās: 09.04.2010
Kožam vai pirkstos

Kožam vai pirkstos, kā gribas piedalīties, bet šoreiz vēl nevaram. Vai tiešām uz nākošo spēli būs jāgaida līdz nākamajam gadam? Varbūt vēlreiz organizēsiet? Un, vai ir iespējams, piemēram, tādu spēli noorganizēt arī kaut kur citur citā kompānijā, bet ar to pašu bārmeni? Ja ir, tad par cik lielu naudu? Un par cik lielu naudu šādas spēles vispār var nopirkt? Un kādās angļu lapās var vairāk palasīt par šādām spēlēm, par to principiem? 

Lietotāja Baltais Minka attēls
Nav klātienē
Pievienojās: 10.05.2010
Lai jau tie pirksti paliek savā vietā...

Šobrīd top notikušās spēles video montāža, ielikšu un paziņošu.

Spēli var noturēt arī citā kompānijā. Protams! Tikai vajadzīga šī kompānija.

Par naudu - teiksim tā. Kaut kādu kompensāciju būšu priecīgs saņemt, bet apmēru atstāšu pašu dalībnieku pārziņā. Parasti tā man izdodas saņemt vairāk, nekā pašam būtu dūša pieprasīt. Bet nauda šeit tiešām nebūs noteicošais faktors, jo šoreiz bija pieredzējusi publika, kuri, šķiet, pat nepamanīja pāris kļūdas, ko pieļāva jaunizceptais spēles vadītājs...

Tagad jau kaut kāda pieredze ir, tās kļūdas vairs neatkārtosies, un gribu redzēt, kā tas izskatīsies ar spēlētājiem, kam nav lomu spēļu pieredzes.

Vēl kas - tuvojas pabeigšanai mans paša spēles variants, un vajadzīga spēlētāju-izmēģinātāju kompānija. Darbība notiek hercoga Jēkaba kolonizētās Tobago salas divu gadu jubilejā, 1656. gadā. Šādam pasākumam vajadzēs vienīgi izdevumu kompensāciju (ceļš, spēlētāju izdales materiālu izdrukas un to sastiprināšana) - un, protams, katrs spēlētājs tiks aicināts pēc iespējām atbilstoši apģērbties.

Tā ka Jums ir pat izvēle.

"Tālā Rietumkrasta" spēle ir pirkta caur vietni www.freeformgames.com. Man toreiz maksāja 20 GBP. Protams, angliski (tulkoju pats). Tur arī var šo to vēl palasīt, kā arī izvēlēties pirkumam citas spēles lielākam dalībnieku skaitam (līdz 50+). Tikai tiem, kas paši grib to darīt, jābrīdina - spēlētāju izdales materiālu sadrukāšana un sadalīšana pa viņu aploksnēm ir mazliet lielāka piņķere, nekā man pašam šķita. Ja to dara viens cilvēks (ja citi spēlētāji palīdz, tad viņiem jānoturas pret kārdinājumu priekšlaikus izlasīt citu spēlētāju noslēpumus!), varētu būt puse darbadienas, un, ja dalībnieku vairāk par 20, tad pat vairāk.

Ja gribat vēl vairāk palasīt, vienkārši ierakstiet meklētājā "Freeform games". Būtībā tas ir tāds kā amatieru improvizācijas teātris, tikai scenārija vietā ir noteikumu komplekts.

Nu ko, uz tikšanos!

Lai Tava skola ir ne tikai gudrības, bet arī Laimes skola!

Nav klātienē
Pievienojās: 09.04.2010
Esam nobrieduši

 Tā, mēs nu esam nobrieduši vienai spēlei 20.augusta pēcpusdienā. Mēs gribētu uzaicināt Jūs, jo nekad neko tādu vēl neesam darījuši. Protams, ja Jums vispār ir laika.

Vai varam sazināties caur e-pastu? Manējais ir lutaatinbox [dot] lv

Nav klātienē
Pievienojās: 09.04.2010
Izklausās varen aizraujoši

Vakar līdz vēlai naktij lasīju visu, ko Jūs tur darāt. Šodien mans dēls jau lūdzas, lai atlaižu viņu pie Jums uz spēli. Arī es tajā labprāt piedalītos.
Ar nepacietību gaidīšu nākamos rakstus par šo tēmu.

Lietotāja Baltais Minka attēls
Nav klātienē
Pievienojās: 10.05.2010
Kristīnei - par spēli "Tālais Rietumkrasts"

Droši uz priekšu, Jums patiks!

NB: Latcon pasākums negaidīti tiek pārcelts uz Ģertrūdes ielu, pretī "Lido" (starp Čaka un Avotu ielām).

Kad stabili izlemjat, izvēlieties savus Personāžus no Laimesskolas rakstā atrodamā saraksta, un dodiet ziņu - ja esat droši, ka būsiet, izsūtīšu pirmo daļu no konfidenciālā Personāžu izdales materiāliem, lai varat iepriekš sagatavoties.

Lai Tava skola ir ne tikai gudrības, bet arī Laimes skola!

Nav klātienē
Pievienojās: 09.04.2010
Kožam vai pirkstos

Kožam vai pirkstos, kā gribas piedalīties, bet šoreiz vēl nevaram. Vai tiešām uz nākošo spēli būs jāgaida līdz nākamajam gadam? Varbūt vēlreiz organizēsiet? Un, vai ir iespējams, piemēram, tādu spēli noorganizēt arī kaut kur citur citā kompānijā, bet ar to pašu bārmeni? Ja ir, tad par cik lielu naudu? Un par cik lielu naudu šādas spēles vispār var nopirkt? Un kādās angļu lapās var vairāk palasīt par šādām spēlēm, par to principiem?

Paldies! Ļoti, ļoti

Paldies! Ļoti, ļoti aizraujoši šķiet!

Tava ziņa

Lai ievadītu ziņu, vispirms ir jāienāk portālā.
johanslaimigaisStarptautiskā prenatālās izglītības konference Latvijā 17.jūnijā. Pilna ziņa kalendārā.pirms 6 gadi 23 nedēļas
johanslaimigaisAlternatīvās izglītības forums Valmierā 11. maijā Vidzemes Augstskolā. Pilna ziņa kalendārā.pirms 6 gadi 27 nedēļas
johanslaimigaisĀdažu Brīvā Valdorfa skola aicina pievienoties skolēnus 10.klasē! Zvanīt Kerolai – 29405547 Vairāk informācijas http://www.tavaskola.lv/node/711pirms 7 gadi 16 nedēļas
johanslaimigaisTālākizglītības seminārs Valdorfpedagoģija pirmsskolā 2012.gada 2. - 6.jūlijā Reģistrēšanās (Rīgā, Baltā ielā 15)pirms 7 gadi 19 nedēļas
johanslaimigaisVeidojas valdorfpedagoģijā balstīta jauna klase Valmierā. Tel. 29412690, 64233260 Ievai Zundai. Visa ziņa šeit:http://www.tavaskola.lv/node/708pirms 7 gadi 1 nedēļa
johanslaimigaisVēl iespējams pieteikt dalību un pievienoties diskusijā konferencē "Garīgo vērtību stiprināšana un vērtībizglītības aktualizācija izglītībā".pirms 7 gadi 34 nedēļas
johanslaimigaisAicinājums pievērst uzmanību Vecāku kustības aptaujai www.tautasskola.lv/pirms 7 gadi 34 nedēļas


Mūsu draugu lapas:

Tautasforums.lv

Tautasskola.lv

Saulesskola.lv

Drustu tautskola 99 Baltie Zirgi

Ikšķiles Brīvā Skola

Latvijas Humānās Pedagoģijas Asociācija

21. Gadsimta Skola

Sokrata Tautskola

Biedrība Cita Skola, NakotnesSkola.lv

Antroposofiskā kustība

Brīvā Māras Skola

Dzīvā Skola

Šobrīd klātienē ir:

Patlaban klātienē 0 users un 4 viesi.

Čats

Lai čatotu ar kādu no klātienē esošajiem lietotājiem, vispirms ir jāienāk portālā ar savu lietotājvārdu.

Apmeklējumu skaits kopš 26.11.2010

Notikumu kalendārs

P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30