Skip to Content

Par vēsturi.

 Esmu ievērojusi, ka vēstures mācīšanā Latvijā joprojām dominē notikuma metode - galvenais ir notikums, par kuru stāstot tiek pieminēti apstākļi un uzskaitīti cilvēku vārdi un uzvārdi.

ASV ir populāra vēstures mācīšanas metode caur varoņiem. Centrā ir varonis ar savām rakstura īpašībām, kas izpaužas attiecīgajos apstākļos - vēsturisku notikumu kontekstā. 

Efekts ir sekojošs - Latvijā bērni atceras dažus notikumus, zina dažus cilvēku uzvārdus saistībā ar dažādiem notikumiem, bet vēsturiskā izjūta un saistība starp šiem notikumiem nerodas, jo tie tiek apskatīti it kā no avīžu slejām - bezpersonīgi (lasi : nav darbojošos personu).

ASV bērns iespaidojas no varoņa, apbrīno viņu, salīdzina viņa dzīvi ar savējo, labi atceras notikumus, kas saistīti ar apbrīnojamā varoņa dzīvi, iemīl vēsturi šī varoņa dēļ, vēlas viņam līdzināties. Rezultātā bērns aug par patriotu, kas zina, ka pirms viņa arī tādi patrioti ir dzīvojuši, ka arī viņam pašam nav nekas neispējams iespaidot sabiedrības attīstības gaitu. Šie bērni lasa par lieliem varoņiem valstij izšķirīgos brīžos un par klusiem ikdienišķiem varoņiem. Lasa un saprot, ka labi ir gan vieni, gan otri.  

Šo varoņu trūkums ir visas mūsu tautas liela problēma. Tādēļ latvietis ir tik nevarīgs un neuzņēmīgs, ka par varoņiem mēs noklusējam, ka pasniedzam notikumus it kā pašus par sevi. Mūsu mentalitāte veidojas tāda, kā tai populārajā latviešu dziesmā -  'kā liktens būs lēmis....". Mēs nemācām saviem bērniem, ka viņi var būt šī likteņa aktīvi veidotāji. Rezultātā  mūsu bērni aug pasīvi ( tādi paši kā mēs) un bezatbildīgi - tādi, kas no vēstures šodienai neko nemācās. 

Komentāri

Par mājmācību

Cienījamā, Kristīna, gribētu ar Jums sazināties pa telefonu vai e-pastu vai arī tikties klātienē, lai varētu pārrunāt ar mājmācību saistītos jautājumus.
Mums ir divus ar pus gadus vecs dēliņš un jau pusotru gadu es lasu visdažādāko literatūru par mājmācību Amerikā. Gribētos satikt kādu domubiedru Latvijā! :)
Mani sauc Lelde un priecāšos, ja atsūtīsiet sms vai piezvanīsiet man uz mob. tel. 22032369 vai uzrakstīsiet meiliņu e [dot] zuksatinbox [dot] lv!